Tradycje szkoły

Tradycja szkoły jest stałym elementem jej tożsamości, strażnikiem wartości i znakiem nadziei na przyszłość. Gimnazjum nr 29 im. ks. Jana Twardowskiego istnieje od 1999 roku i na przestrzeni tych lat wypracowało sobie takie elementy tradycji jak:

• Patron
  • Logo
  • Sztandar
  • Pieśń Szkoły
  • Mundurek szkolny

Do tradycji szkoły należą stałe uroczystości i imprezy, m.in.:

• Rozpoczęcie roku szkolnego
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Ślubowanie uczniów klas pierwszych
  • Dzień Pamięci
  • Święto Niepodległości Polski
  • Jasełka i wigilie klasowe
  • Dzień Ziemi
  • Dzień Integracji z SP 74
  • Dzień Otwarty Szkoły
  • Dzień Języków Obcych
  • Dzień Patrona
  • Dzień Sportu
  • Uroczyste pożegnanie  absolwentów GM 29
  • Zakończenie roku szkolnego

Elementami jednoczącymi całą naszą społeczność szkolną: uczniów, rodziców i nauczycieli są również organizowane od lat przez GM 29 międzyszkolne konkursy takie jak np.:

• Konkurs twórczości ks. Jana Twardowskiego
  • Konkurs Matematyczny dla szkół podstawowych
  • Konkurs „Mistrz Językowy” dla szkół podstawowych
  • Konkurs Filozoficzny dla gimnazjów
  • Konkurs Ortograficzny „Wielcy Polacy”

Gimnazjum nr 29 w Szczecinie zawsze słynęło z osiągnięć sportowych. Tradycją  naszej szkoły są różnorodne turnieje, jak chociażby Mikołajkowy i Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt, Wiosenny Turniej Trójek Siatkarskich Chłopców Szkól Gimnazjalnych, Jesienny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych, Promocyjny Turniej Piłki Nożnej Chłopców oraz Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego dla Chłopców. Odbywają się też mecze unihokeja, piłki siatkowej i nożnej, rozgrywane między reprezentacjami z różnych szkół gimnazjalnych.

Tradycją naszej szkoły jest także organizowanie przez Samorząd Uczniowski wielu akcji charytatywnych. Nasi uczniowie uczestniczą również w wyjazdach integracyjnych oraz w krajowych i zagranicznych wycieczkach edukacyjno-krajoznawczych.

W szkole prowadzona jest kronika, w której odnotowuje się wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia szkoły wzbogacane materiałami fotograficznymi. Nasi absolwenci pozostawiają po sobie trwały ślad w postaci „tableau” umieszczanych na szkolnych korytarzach.

Dbajmy o kontynuowanie naszych tradycji szkoły, gdyż jak powiedział Pliniusz Stary (Caius Plinius Secundus), autor dzieła „Historia naturalna” i najsławniejszy przyrodnik Cesarstwa Rzymskiego:

„Zwyczaj jest najbardziej skutecznym nauczycielem”